Here's the 6ft. garland I made and have been stressing out about over the past week. The final count for the Enrichment activity is 20.
Who would have thought you couldn't purchase nuts in their shell this time of year. None of our local stores in this great city of Pocatello will carry them until the middle of November. They are a seasonal item. There are so many people to thank for helping me in completing this project. My good husband for dealing with me in my days of stress. Eloyd Harris for pausing his football game to ultimately get me the nuts needed for this project. My mother-in-law for being my personal On Star and GPS, and our wonderful neighbors the Waddupps for watching my kids while I used there drill press to drill every stick, and nut. Not to mention they also feed us dinner and helped cut every stick for this project. We have some amazing friends and family. Thanks again!

Made from various nuts, sticks, pine cones, bean pods, cinnamon sticks, raffia and fabric.
Total cost per 6ft garland is a whopping $2.50

I love how it turned out. I may make enough of them to use as garland for our Christmas tree. If not I'll just use a couple to decorate our front door with.